Baner wspolpracy

2017.jpg

zdjęcie pracownika

POSTGRADUATE ZOOARCHAEOLOGY FORUM

| 2017 rok

 

Co łączy Toruń z Cardiff, Paryżem, Sheffield, Londynem i Tarragoną? Międzynarodowa konferencja dla młodych badaczy archeozoologii - Postgraduate Zooarchaeology Forum. Miejscem szóstej edycji tego wydarzenia (23-25 marca 2017 roku) jest właśnie Toruń, a organizatorami - Pracownia Rekonstrukcji Środowiska Przyrodniczego Instytutu Archeologii UMK oraz Międzywydziałowe Koło Naukowe Bioarcheologii, przy współpracy z Zooarchaeology Lab Uniwersytetu Sheffield.

 

Szczegółowe informacje na temat konferencji można znaleźć na stronie: https://pzaf2017.wordpress.com/

 

Fundacja wsparła organizację Postgraduate Zooarchaeology Forum 2017 darowizną w wysokości 500 zł.

zdjęcie pracownika

TYDZIEŃ MÓZGU

| 2017 rok

 

Tydzień mózgu to cykliczne wydarzenie, którego organizator - w tym roku Wydział Humanistyczny UMK - stawia sobie za cel popularyzację wiedzy o mózgu, metodach jego poznawania i wynikach najnowszych badań z zakresu neuronauk. Na akcję składają się spotkania, prelekcje i warsztaty, które poprowadzą wybitni naukowcy zajmujący się mózgiem.

 

Edycję realizowaną w dniach 13-18 marca 2017 roku wsparliśmy darowizną w kwocie 400 zł.

zdjęcie pracownika

VII KOPERNIKAŃSKIE SYMPOZJUM STUDENTÓW NAUK PRZYRODNICZYCH

| 2017 rok


W ciągu kilku minionych lat Sympozjum wpisało się na stałe w grafik spotkań naukowych fascynatów nauk przyrodniczych. W dniach 1-2 kwietnia 2017 roku Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UMK oraz Wydział Nauk o Ziemi UMK gości studentów i doktorantów z całej Polski już po raz siódmy.


Fundacja wsparła organizację konferencji darowizną w wysokości 300 zł.

zdjęcie pracownika

WOŚP NA WPiSM

 | 2017 rok


Pod koniec 2011 roku dr Wojciech Peszyński wraz z grupą kilku studentów dziennikarstwa i komunikacji społecznej zaangażował Wydział Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK w przygotowanie XX finału WOŚP. Akcja okazała się tak dużym sukcesem, że na stałe wpisała się w tradycję Wydziału, przy okazji co roku bijąc rekordy zebranych środków. W ostatniej edycji WOŚP na WPiSM, w styczniu 2017 roku, udało się uzbierać aż 10638,79 zł!

 

Fundacja Amicus regularnie wspiera tę inicjatywę - w 2017 roku organizatorzy otrzymali dofinansowanie na organizację WOŚP na WPiSM w wysokości 700 zł.

2016.jpg

zdjęcie pracownika

LISTY NA UMK

 | 2016 rok


9 października 2016 roku, z okazji Światowego Dnia Poczty, który jest zarazem początkiem Międzynarodowego Tygodnia Pisania Listów, rozpoczęliśmy naszą kolejną akcję - na kolejnych 7 dni zamieniliśmy się w... listonosza!


Wysłaliśmy do Władz, Pracowników, Studentów i Absolwentów dziesiątki listów, w których zachęcaliśmy do powrotu do tradycyjnej listownej komunikacji.

zdjęcie pracownika

KWIECISTE ŻYCZENIA

 | 2016 rok

 

Życzenia wielkanocne w 2016 roku złożyliśmy w nietypowy sposób - przez dwa kolejne dni w tygodniu poprzedzającym Wielkanoc obdarowywaliśmy pracowników i studentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika pięknymi wiosennymi żonkilami, do których załączyliśmy życzenia radosnej i słonecznej wiosny. Okazało się, że mała rzecz bardzo cieszy. :)

2015.jpg

zdjęcie pracownika

TURNIEJ CHARYTATYWNY "JEST FAJNIE!"

| 2015 rok

 

Stowarzyszenie "Jest Fajnie!" od 2012 roku regularnie organizuje Turniej Charytatywny "Jest Fajnie!" tj. halowy, amatorski turniej piłki nożnej. W tym roku razem ze Studenckim Kołem Naukowym Klub Dziennikarza zbierano pieniądze na leczenie małego Pawełka, który cierpi na zespół gorączek nawrotowych TRAPS. Fundacja Amicus UNC wsparła tą imprezę, finansując medale dla najlepszych drużyn.

zdjęcie pracownika

RAMY DO OBRAZÓW DLA BIBLIOTEKI GŁÓWNEJ UMK

| 2015 rok


Wśród zbiorów książkowych, w Bibliotece Głównej gromadzone są także kolekcje graficzne - ikonografia, ekslibrysy, pocztówki, rysunki, obrazy. Duża część prac jest pokazywana na licznych wystawach, które odbywają się również na terenie Biblioteki. Fundacja przekazała w formie darowizny ramki do obrazów, które uświetnią ekspozycję prac we wnętrzach Uniwersyteckiej Biblioteki.

 

zdjęcie pracownika

PUBLIKACJE NAUKOWE

| 2015 rok

 

Fundacja przeznacza środki finansowe na rzecz wydania publikacji naukowych i materiałów pokonferencyjnych m.in. "Ikonografia antyczna jako zwierciadło życia codziennego" pod redakcją Jakuba Mosiejczyka, "Tegumentologia polska dzisiaj" pod redakcją Arkadiusza Wagnera.

zdjęcie pracownika

WARSZTATY Z NADZIEJĄ

| 2015 rok

 

Wraz z Katedrą Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK dla zorganizowaliśmy dla podopiecznych Hospicjum "Nadzieja" warsztaty Indonezja - w magicznej krainie cieni. Wraz z uczestnikami tworzyliśmy lalki teatru wayang kulit, poznawaliśmy kulturę jednego z największych krajów świata, a na koniec wspólnie zaśpiewaliśmy "Sto lat" po indonezyjsku. Zobacz fotorelację!

zdjęcie pracownika

WSPARCIE WYDZIAŁÓW ORAZ KÓŁ NAUKOWYCH

| 2015 rok


Fundacja dofinansowała zakup nowoczesnego sprzętu do nowo powstającej sali multimedialnej na Wydziale Filologicznym oraz Galerii Forum na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. Ponadto działalność studenckich kół naukowych wsparta została łączną kwotą 4597,42 zł - środki zostały wykorzystane na organizację konferencji i innych inicjatyw społeczności akademickiej.

zdjęcie pracownika

JADŁOSPIS OCZAMI CHEMIKA

| 2015 rok


Ile cukru jest w cukrze? W czym tkwi sukces dobrego chleba? Czy kultury bakterii żyją naprawdę? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znaleźliśmy podczas prelekcji Odkryj zakulisowy wymiar swojej kuchni, czyli jadłospis oczami chemika, która odbyła się 15 kwietnia 2015 roku. Tajemnicami zdrowego odżywiania podzieliła się z nami dr Marzanna Kurzawa, pracownik naukowy Wydziału Chemii UMK, specjalistka w zakresie chemii i analizy żywności. Udział w spotkaniu był bezpłatny, Tematyka okazała się na tyle interesująca, że zgłosiło się do nas blisko 70 osób! 

zdjęcie pracownika

AKCJA "ODŻYW swój mózg"

| 2015 rok


Z okazji Europejskiego Dnia Mózgu, który obchodzimy 18 marca, zorganizowaliśmy akcję "ODŻYW swój mózg". Z pomocą Toruńskiego Koła Kognitywistycznego zaserwowaliśmy studentom UMK solidną porcję ciekawostek na temat mózgu i zaproponowaliśmy rozwiązanie nietypowego quizu. Autorów 14 najlepiej rozwiązanych quizów zaprosiliśmy na warsztaty kreatywnego myślenia, które odbyły się 28 marca 2015 roku, a poprowadziła je dr Małgorzata Gut z Wydziału Humanistycznego UMK.

zdjęcie pracownika

KONKURSY LITERACKIE W MAGAZYNIE "UNIwers"

| od 2015 roku


W magazynie każdego studenta Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, który istnieje od trzech lat, przeprowadzono już dwa konkursy literackie. Zarówno Kropka jak i Przecinek cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Nagrodą dla autora najlepszego utworu był bon do Księgarni Uniwersyteckiej UMK o wartości 200 złotych, który został sfinansowany przez Fundację Amicus.

zdjęcie pracownika

BEZPŁATNY KURS SAMOOBRONY

| 2015 rok

 

W styczniu 2015 roku przygotowaliśmy dla studentek, absolwentek i pracowniczek Uniwersytetu Mikołaja Kopernika podstawowy kurs samoobrony - w ciągu 6 spotkań uczestniczki nauczyły się sposobów na unikanie ataków, jak również najważniejszych chwytów. Prowadzącym był Artur Wilento - trener Kadry Narodowej Karate Kyokushin-kan.

2014.jpg

zdjęcie pracownika

DZIEŃ Z LITERATURĄ.

WIECZÓR Z MUZYCZNYM SŁOWEM

| 2014 rok

 

W ramach dofinansowanego przez Fundację projektu, Koło Lektury Filologiczno-Filozoficznej przeprowadziło konkurs w toruńskich gimnazjach i odwiedziło Dom Dziecka "Młody Las" oraz toruński Szpital Dziecięcy, gdzie czytano bajki najmłodszym dzieciom. Ponadto Członkowie Koła zorganizowali wykłady na temat związków muzyki i literatury i zachęcali mieszkańców (oraz turystów) odwiedzających Rynek Staromiejski do odczytania fragmentu wiersza jednego z toruńskich twórców.

zdjęcie pracownika

OLIMPIADA FIZYCZNO-FIZYCZNA

| 2014 rok

 

Wygrana w konkursie Skołuj Projekt! w roku 2014 należała do SPIE NCU Student Chapter, koła naukowego z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK. Pomysł zakładał rywalizację uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zarówno sportową, jak i naukową. Finał - po wstępnych eliminacjach - odbył się 2 czerwca na Stadionie Miejskim w Toruniu.

zdjęcie pracownika

POZYTYWNIE INFORMUJĄCY TRAMWAJ

| 2014 rok

 

Pozytywnie Informujący Tramwaj to akcja organizowana przez Studenckie Koło Naukowe „Klub Dziennikarza” Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK, a dofinansowana przez Fundację. Studenci dziennikarstwa i komunikacji społecznej wprawiali w dobry nastrój zmierzających do pracy lub szkoły mieszkańców Torunia w jeden z listopadowych poniedziałków. W wynajętym tramwaju wcielili się w pozytywnie informujących dziennikarzy, którzy przez kilka godzin przekazywali pasażerom same dobre wiadomości.


Akcja została bardzo dobrze przyjęta przez społeczność lokalną, w związku z czym została powtórzona w 2015 roku. Zobacz relację!

2017.jpg


II EDYCJA KONKURSU LITERACKIEGO

PRZECINEK

| 2017 rok


To już czwarty konkurs organizowany przez Fundację Amicus UNC oraz Magazyn "UNIwers". Od 2015 roku zorganizowaliśmy PRZECINEK (konkurs literacki; tematyka - opowiadanie), KROPKĘ (konkurs literacki; tematyka - baśń) oraz CUDZYSŁÓW (konkurs fotograficzny; tematyka - fotoreportaż).


Teraz wracamy do PRZECINKA i organizujemy II edycję konkursu na najlepsze opowiadanie. Zwycięski tekst zostanie opublikowany w wydaniu specjalnym "UNIwersu", zaś jego autor, poza tytułem Laureata, otrzyma nagrodę rzeczową. 


Do udziału w konkursie zapraszamy studentów, doktorantów oraz absolwentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.


Przecinek 2 - plakat_A3 małe.jpg


Więcej informacji o konkursie znajduje się na stronie: http://www.fundacja.umk.pl/oferta/uniwers


2016.jpg

 

NIE OSĄDZAJ. ZROZUM

 | 2016 rok

 

W listopadzie 2016 roku podjęliśmy bardzo ważny i aktualny temat, którym jest tolerancja. Od 16 listopada, kiedy na całym świecie obchodzi się międzynarodowy Dzień Tolerancji, przez kolejnych 16 dni, dokładnie o 16:00 publikowaliśmy na stronie Fundacji na portalu Facebook zdjęcia. Były to fotografie przeróżnych osób, które łączyły dwie ważne cechy - po pierwsze, każda z nich była związana z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, a po drugie - każda miała do przekazania apel, który wzywał do tolerancji w najbardziej uniwersalnym jej znaczeniu, czyli szacunku do drugiego człowieka. Wydarzenie objął swoim patronatem Rektor UMK prof. dr hab Andrzej Tretyn.


baner_Tolerancja-OK.jpg


Pozowali dla nas Prorektorzy UMK, naukowcy, pracownicy administracyjni i techniczni, studenci (także studenci Erasmusa), absolwenci - z każdym dniem sympatyków naszej akcji przybywało w geometrycznym wręcz tempie. Chcieliśmy ukazać otwartość i przyjazność społeczności akademickiej UMK. Łącznie opublikowaliśmy dokładnie 60 zdjęć. Wierzymy, że udowodniliśmy tym samym, że społeczność UMK przeciwstawia się wrogości i brakowi szacunku wobec innych ludzi.SPOTKANIE DOKTORANTÓW

 | 2016 rok

 

15 października 2016 roku na Wydziale Prawa i Administracji UMK odbyło się V otwarte posiedzenie Zarządu Krajowej Reprezentacji Doktorantów. Wydarzeniu patronowała Fundacja Amicus UNC.

 

Podczas posiedzenia w Toruniu doktoranci dyskutowali nad szeregiem ważnych kwestii związanych z kształtem studiów doktoranckich oraz kierunkami zmian w tym zakresie. Wspólnie wypracowano wiele wskazówek i kierunków, które posłużą KRD w fazie konsultacji społecznych przygotowywanej nowej ustawy o szkolnictwie wyższym. Podczas spotkania omówiono także szereg ważnych kwestii związanych z funkcjonowaniem KRD, m.in. projekt ogólnopolskiego systemu szkoleń dla doktorantów.

 

fot. Mateusz Schalau.jpg

(fot. Mateusz Schalau)DAMA BRONI SIĘ SAMA!

| 2016 rok


Pierwsza edycja naszego kursu samoobrony dla kobiet cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że postanowiliśmy pomóc kolejnej grupie śmiałych dziewczyn dowiedzieć się, w jaki sposób mogą się obronić. Do udziału w kursie zaprosiliśmy studentki, doktorantki, pracowniczki i absolwentki UMK. Przez maj i czerwiec 2016 roku panie uczestniczyły w sześciu spotkaniach, podczas których trener Artur Wilento nauczył je tego, co każdy o samoobronie wiedzieć powinien.


dama.jpgSZTUKA TO MÓJ KONIK

czyli zwycięski projekt III edycji Konkursu
dla Studenckich Kół Naukowych Naukowych
SKOŁUJ PROJEKT!

| 2016 rok

 

W ramach zwycięskiego projektu projektu dwa koła naukowe z Wydziału Sztuk Pięknych UMK, Koło Artystyczne „Zamaluj” oraz Studencko-Doktoranckie Koło Naukowe post(ART), wiosną 2016 roku zrealizowały kilka działań składających się na całą akcję promującą sztukę. Najpierw studenci poprowadzili dla zaproszonych licealistów warsztaty twórcze na Wydziale Sztuk Pięknych, potem zaś odbyła się wystawa artystycznych owoców warsztatowego spotkania, która odbyła się w Centrum Sztuki Współczesnej.

 

DSC_0160.JPG

 (fot. Daria Krzywdzińska)


Wysokość dofinansowania przez Fundację Amicus UNC realizacji najlepszego projektu każdej edycji Konkursu SKOŁUJ PROJEKT! wynosi 2500 zł.
NOWY SPRZĘT SPORTOWY

DLA SEKCJI PIŁKI RĘCZNEJ AZS UMK

| 2016 rok

 

Dbanie o kulturę fizyczną jest jednym z tych zadań środowiska akademickiego, o których nie można zapominać. Dlatego Fundacja Amicus UNC wspiera sekcję piłki ręcznej Akademickiego Związku Sportowego UMK już od kilku sezonów.


W kwietniu 2016 roku Fundacja dofinansowała zakup sprzętu sportowego (bluz sportowych) dla piłkarzy ręcznych AZS UMK kwotą 300 zł.


piłkarze.jpg

Źródło: https://www.facebook.com/AZS-UMK-Toru%C5%84-Pi%C5%82ka-r%C4%99czna-240804778310/?fref=ts

 

Trzymamy kciuki za naszych szczypiornistów!
PIERWSZA POMOC TO ODWAGA

| 2016 rok


Naszą kampanię społeczną dotyczącą pierwszej pomocy podzieliliśmy na dwa etapy. Najpierw upowszechniliśmy w miasteczku akademickim UMK oraz online broszurę z praktycznymi wskazówkami, jak zachować się w najbardziej niebezpiecznych dla życia i zdrowia sytuacjach. Później przyszła kolej na drugą część akcji - wielki pokaz pierwszej pomocy, który zorganizowaliśmy 14 kwietnia 2016 r. na terenie kampusu UMK. Całą kampanię realizowaliśmy wspólnie z SKN Dydaktyki Ratownictwa i Fizjoterapii Pourazowej CM UMK oraz UMK TV.

 

DSC01861.JPGMAGAZYN "UNIwers"

| 2016 rok

 

Kolejne dwa numery magazynu akademickiego "UNIwers" ukazały się w 2016 roku.

 

Redakcja przygotowała wydanie specjalne zawierające najlepsze baśnie konkursu literackiego "KROPKA" oraz wydany tuż przed wakacjami, a poświęcony EMOCJOM numer 6 (14).

 

 

 

 KROPKA_okładka3 copy_www.jpgKONCERTOWA FALA

| od 2014 roku

 

Przygotowany przez Radio Sferę cykl muzycznych spotkań zespołów związanych z UMK (grają w nich studenci, absolwenci lub pracownicy UMK). Zwieńczeniem projektu jest płyta, sfinansowana przez Fundację Amicus UNC.

 

koncertowa fala.jpg